Közös együttműködés a túlélők és a helikopteresek között
Szerző ; Fotó: Balogh Ákos ; Videó: Benedek Levente
Augusztus utolsó hetében kezdődött a Deep Survival 2012 elnevezésű szárazföldi túlélő gyakorlat, melynek célja megtanítani az ellenséges területen történő túlélésre, menekülésre és a saját csapatokhoz való visszajutásra (úgynevezett SERE – Survival, Evasion, Resistance, Escape) a résztvevőket. A kiképzés a múlt hét végén zárult.
A gyakorlatot 2006 óta minden évben kétszer rendezik meg az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis, az MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj és az MH 25/88. Könnyű Vegyes Zászlóalj közreműködésével Táborfalván.
2012. szeptember 5-én különleges ponthoz érkezett az esemény. A hét elején kezdődő Logical Decision 2012 többnemzeti helikopteres kiképzés és a Deep Survival 2012, melynek a kezdetektől Bali Tamás alezredes a vezetője egy közös feladatot hajtott végre, mely természetesen mindkét gyakorlat számára hasznos volt.
A nemzetközi helikopteres nyitókötelékből (erről korábbi cikkünkben olvashattatok) kiválva délután 16 óra 25 perc környékén a táborfalvai gyakorlótér légterében egy magyar Mi-8-as szállítóhelikopter a túlélőkiképzésen résztvevő állomány MEDEVAC (harctéri egészségügyi kiürítés) kiemelésére indult. A feladatban elsőként a túlélők kiemelésére a földről rádión behívták a helikoptert, mely a megadott helyen felderítette őket, majd többször fordulva kiemelte és a táborfalvai lőtér sportpályáján kirakta a katonákat, ezzel szimulálva a saját csapatokhoz való visszajutást.
Szinte még vissza se érkezett a szolnoki bázisra a feladatot végrehajtó helikopter, már indította is hajtóműveit egy magyar Mi-24P harcihelikopter, valamint egy szlovák Mi-17-es szállítóhelikopter.
Feladatuk szintén együttműködésben zajlott a túlélőkiképzéssel.
A felszálló két helikopter kötelékrepülésben a harcihelikopter vezetésével, biztosításával felderítette a túlélő állomány kiemelésére majd kirakására megfelelő, kijelölt területeket, utána pedig a Mi-24-es folyamatos támogatása mellett (ez valós műveleti területen éles tűztámogatást jelent) végrehajtotta a kiszabott feladatokat.
Az hogy két nemzet együttesen teljesítette ezt a repülési feladatot nagy jelentőséggel bír, hiszen megismerik egymás eljárásait, szabályait, a felmerülő problémákat később megbeszélhetik, hibáikat javíthatják, tanulhatnak egymástól.
Mivel egy afganisztáni műveleti területen a sérült katona mentése szintén több nemzet együttes részvételével folyik, a most gyakorló állomány mind a helikopteres mind a sérültet szimuláló túlélőkiképzésen résztvevők nagyobb eséllyel, sikeresebben menthetőek ki, hiszen igaz tényleges sérülés nélkül, de éltek már át hasonló helyzetet…