Helikopterbeszerzés a HM-ben

Szerző: Balogh Ákos; fotó: Kelecsényi István

Az interneten több hír is felbukkant arról, hogy a Magyar Honvédség Robinson R44 típusú könnyű helikoptert vásárolt, közbeszerzési pályázat keretében, azonban egyik sem igazán pontos, és még kevésbé részletes. Most azonban minden kiderül.

A Közbeszerzési Értesítő 2010. évi 005. számából megtudhatjuk, hogy a Honvédelmi Minisztérium Fejlesztési és Logisztikai Ügynöksége pályázatot írt ki „Könnyű helikopter beszerzés, induló alkatrész- és szerszám készlettel” tárggyal 239 588 000 forint értékben. A helikopternek a következő felszereltséggel kell rendelkeznie:

• Térkép megjelenítéssel rendelkező GPS berendezéssel
• Jeppesen európai adatbázissal feltöltött GPS berendezéssel
• ICAO Annex 6 part III fedélzeti adat- és hangrögzítő berendezéssel, melynek adatai kiértékelhetőek, elemezhetőek és archiválhatóak legyenek az alkalmazási repülőtéren.
• Vezetékvágó (Wire strike protection system) berendezéssel.
• A szállító által az adott típusra biztosított garancia, mely minimum 50%-a a gyár által az adott típusú új helikopterre biztosított maximális garanciális időnek. (a szállító által megajánlott repült óra/a gyártó által megajánlott repült óra)


A legalacsonyabb ellenszolgáltatást tartalmazó ajánlatot két pályázó közül a COMBAT Kereskedelmi Kft. tette.
A Honvédelmi Minisztérium érdeklődésünkre elmondta, hogy a helikoptervezetői állomány utánpótlásának hosszú távú biztosítása érdekében két darab, amerikai gyártmányú Robinson R44 típusú könnyű helikopter beszerzését kezdték meg. A helikopterek, szolgálatba állásuk után a helikoptervezetői képzésében résztvevő hallgatók, illetve a Magyar Honvédség állományában lévő helikopter pilóták továbbképzését és tudásának szinten tartását szolgálják majd.

A jelenleg gyári festéssel készülő helikoptereket megérkezésüket követően a MH 86. Szolnok Helikopter Bázis fogja üzemeltetni, ezzel elérve, hogy hosszútávon biztosítható legyen a pilóták képességeinek szinten tartása.

A típus választását azzal indokolták, hogy a kezdő helikoptervezetők kiképzése olcsóbb és biztonságosabb ezen a típuson, mint a már rendszerben lévő helikoptereken, továbbá a már kiképzett állomány részére a szinten tartó és továbbképző repüléseket a gazdaságos üzemeltetésükből adódóan, nagyobb hatékonysággal lehet majd végrehajtani.

További ok még, hogy a teljesen kezdő helikoptervezetők képzését, a merevszárnyú repülőgép-vezetői képzéshez hasonlóan, biztonságosabb és gazdaságosabb könnyű helikopteren kezdeni, mint a rendszerben lévő közepes szállító-helikoptereken. A tanulók átképzése csak azután kezdődik meg a drágább és bonyolultabb üzemeltetésű típusokra, miután az olcsóbban repülhető Robinson R44 típusú könnyű helikoptereken elsajátították az alapvető helikoptervezetési jártasságokat. A merevszárnyú repülőgép pilóták kiképzése hasonló analógiájú, a tanulók JAK-52 típusú oktató-kiképző repülőgépen kezdik meg kiképzésüket Szolnokon, majd ezt követően Kanadában Harward II turbólégcsavaros repülőgépen folytatják, és HAWK 115 típusú sugárhajtású szubszonikus repülőgépen fejezik be. Csak ezt követően kapják meg JAS-39 Gripenre történő típusátképzésüket…

A repülőgép- és helikoptervezetők kiképzésének ez a lépcsőzetes felépítése biztosítja a tanulók gazdaságos, és hatékony kiképzését, hiszen fokozatosan kerülnek egyre nehezebb feladatok elé, fokozatosan sajátítják el az egyre összetettebb technikai-rendszerű, és egyben egyre drágább üzemeltetésű, repülőgépek és helikopterek kezelését.
A forgószárnyas légi eszközök további fejlesztéséről, modernizációjáról megtudtuk, hogy közép- és hosszú távon a Honvédelmi Minisztérium célja, hogy a helikopter program keretében a Mi-17 szállítóhelikopterek, illetve a Mi-24-es harci helikopterek felújítását megvalósítsák, továbbá a Mi-8-as szállítóhelikoptereket új típussal váltsák ki.

Röviden a Robinson R44 típusú könnyű helikopterről:

A Robinson cég által gyártott R-44-es dugattyús helikopter tervezése 1985-ben kezdődött, majd első prototípusa 1990 márciusában szállhatott fel. Az új típust Frank Robinson a kétüléses, könnyű forgószárnyúak, és a többfeladatú, gázturbinás helikopterek közötti hiány kitöltésére szánta. A gép a Raven (Holló) nevet kapta, és először az 1991 januárjában megrendezett “Heli-Expo” kiállításon mutatták be Anaheimben.
A világsikert aratott helikopter jelenleg gyártott, második fő változata, a Raven II-es erősebb hajtóművel készül. Ezt még további négy alváltozatban gyártják. A gépből több mint 3.000 darabot gyártottak eddig.

Műszaki jellemzői:

Főrotor: Lapátok száma: 2, Átmérő: 10,06 m, Fordulatszám: 215 m/s
Farokrotor: Lapátok száma: 2, Átmérő: 1,5m
Hajtómű: 1 x Lycoming IO-540 – F1B5, Hathengeres, vízszintes boxer közvetlen hajtású, léghűtéses, porlasztós, normál feltöltésű
Hengerűrtartalom: 8873,6 cm3
Sebesség: Utazó: 180 km/h
Max.: 230 km/h
Hatótávolság (1 tankolással): 560 km
Normál teljesítmény: 260 BHP (198,6kW), 2800 RP
Maximális repülési tömeg: 1090 kg (2400 lb)
Minimális repülési tömeg: 700 kg (1550 lb)
Maximális ülésterhelés (poggyásztartóval): 136 kg (300 lb)
Bármelyik csomagtér max. terhelése: 23 kg (50 lb)

A szerződés teljesítésének, és a helikopterek érkezésének időpontjára vonatkozóan egyelőre konkrét információk nem állnak rendelkezésünkre, ami viszont biztos, az az, hogy Magyarország légierején kívül még a Dominikai Köztársaság hadserege, Észtország és Libanon légiereje, és a Fülöp-szigetek rendőrsége használja ezt a típusú helikoptert, rengeteg civil üzemeltetővel együtt, tehát egy kiváló gépről van szó, és néhány szakértő negatív véleményével ellentétben büszkén üdvözölhetjük, az újoncokat a Robinson családból, honvédségünkben.

Légi Huszárok SzolNok

vagy akár:

Az MH Kiss József 86. Helikopterdandár repterének ICAO kódja. Az ICAO az ENSZ repüléssel foglalkozó szerve.

Támogatóink


Tárhely és domain szolgáltatónk:

Domain-Tárhely.net.

Az LHSN.HU weboldal és szerkesztősége politikai irányzatoktól, nézetektől elhatárolódik, azoknak anyagi támogatást nem nyújt és azoktól támogatást nem kap és nem fogad el. A megosztott tartalmak kizárólagosan valóságtartalmuk alapján kerülnek fel oldalunkra, tekintet nélkül a forrás politikai elhatárolódásától.