Az MH 86. Szolnok Helikopter Bázistól több mint ezer fényképet kaptunk az Air Mentor Team legelső csapatáról. A válogatott fotók megtekinthetőek Facebook galériánkban.
De mi dolga is van a szolnokiaknak Afganisztánban? Lássuk:
Air Mentor Team
Helikopteres kiképzés Afganisztánban
A Magyar Honvédség Légi Kiképzés-támogató Csoportja (Air Mentor Team – AMT) 2010 májusának elején kezdte meg első misszióját tíz katonával, akik az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis állományában szolgálnak.
A kontingensben öt tiszt:
- egy oktató gépparancsnok, aki kontingens parancsnoka volt
- egy oktató gépparancsnok, aki kontingens parancsnok helyettese volt
- két oktató helikoptervezető-lövész, egy oktató üzemeltető mérnök
és öt tiszthelyettes:
- két fegyver mechanikus
- egy sárkány-hajtómű mechanikus
- egy elektomos-műszer-oxigén mechanikus
- egy RTB mechanikus
vett részt.
A négy hónapra kiutazó zászlóalj jogállású, állománytáblával és felszerelési jegyzékkel megalakított ideiglenes katonai szervezet feladatkörét tekintve komplex tevékenységet végzett.
Az AMT alaptevékenységében szerepelt az Afgán Légierő (Afghan Air Force, a továbbiakban: AAF):
- helikopterhajózó és repülő-műszaki állománya kiképzésének elősegítése, annak megtervezése és megszervezése,
- helikopterhajózó állományának elméleti felkészítése és gyakorlati repülőkiképzése,
- helikopter repülő-műszaki állományának elméleti és gyakorlati továbbképzése.
- helikopter hajózó és repülő-műszaki állományának felkészítése a helikopter alaprendeltetéséből adódó és kiegészítő feladatainak megtervezésére, megszervezésére és végrehajtására.
- helikoptereinek üzemben tartásában történő részvétel.
Az alaptevékenység feladatainak ellátása mellett jó néhány egyéb feladatot is el kellett végeznie a kiutazó állománynak. Ilyen feladatok voltak például:
- Az AAF Mi−35 harcihelikopter köteléke tevékenységének, kiemelten a kiképzés és a műveletek rendszeres és időszakos elemzése, értékelése.
- Személyes példamutatás gyakorlása az AAF Mi−35 harcihelikopter köteléke parancsnoka és végrehajtó állománya előtt.
- Az MH AMT tevékenységének biztosításával kapcsolatos logisztikai
feladatok végrehajtása, kiemelten a személyi állomány ellátásának és
haditechnikai eszközök technikai kiszolgálásának és üzemeltetésének biztosítása. - Az MH AMT tevékenységéhez köthető repülésbiztonsági, munka-, baleset-, tűz- és környezetvédelemmel kapcsolatos feladatok végrehajtásának biztosítása.
- Az állomány szolgálati-, munka-, és életkörülményei fejlesztésével, egészségügyi és szociális ellátásával, érdekképviseletével kapcsolatos feladatok összehangolása, megszervezése és megvalósítása.
- Műveleti területen az MH AMT tevékenységével, helikopterek
alkalmazásával összefüggő, hasznosítható tapasztalatok összegyűjtése,
felhasználása. - Az adott műveleti területre vonatkozóan az MH AMT érdekében nemzeti felelősségben létesítendő híradó- és informatikai rendszer üzemeltetése és üzembentartása érdekében szükséges tevékenység megtervezése, megszervezése, irányítása és végzése, együttműködésben az MH NTE szakállományával.
A Lázár Béla őrnagy parancsnoksága alatt álló, külszolgálatot teljesítő magyar katonák, eddig nem alkalmazott képességek bevezetésével is hozzájárultak az Afgán Légierő felkészültségének fejlesztéséhez, a kijelölt feladataikon túl, melyekkel megbecsülést, és elismerést szereztek a magyar katonáknak, a Magyar Honvédségnek és a légierőnek.
Ilyen feladat volt például a Mi-17-es szállítóhelikopterekre történő UB rakétablokkok felszerelése, és beüzemelése, mellyel lehetővé tették ezen a típuson a nem irányított rakéták használatát.
Az AMT első váltása 2010. szeptember 11-ig volt az ázsiai országban. A második váltás hasonló feladatokkal folytatva a megkezdett munkát 2010. augusztus 25-től 2011. január 15-ig tartózkodott kint, jelenleg pedig a harmadik váltás teljesít szolgálatot a misszióban egészen 2011. május 31-ig.