Változott a HM Sajtóiroda „politikája”
Szerző: Balogh Ákos
Bár nyögvenyelősen, de az elmúlt időszakban azért működött a Honvédelmi Minisztérium Sajtóirodájával a közös munka. Most megváltozott hozzáállással szelektálják a katonai gyakorlatokon résztvevők bejutási lehetőségeit. Miniszteri faültetésre meghívnak, a hadgyakorlatra nem…
Sajnálattal tapasztaljuk, hogy a HM Sajtóiroda vezetőjének kabinetfőnöki előléptetésével, és új sajtófőnök kinevezésével megváltozott a sajtókhoz való hozzáállás is.
Az új elképzelés alapjai szerint „az elérés mindenek felett” elv áll. Azaz hamarabb kap bármilyen eseményre bejutást egy nagyobb nézettségű média mint a kisebbek. Persze alapból ezzel nem lenne baj, hiszen fontos a honvédség megismerése széleskörűen, a baj ott kezdődik, hogy a kisebb szaksajtók, akár kiemelkedő szakértelemmel rendelkező szakújságírók is, csak alig juthatnak be a katonai eseményekre. Velük egyetemben több helikopteres eseményre a mi csapatunk sem jutott be az elmúlt időszakban és a mai napon sem.
Hiába várjuk a Sajtóirodától a meghívókat tartalmazó elektronikus leveleket, legtöbbször, csak miniszteri faültetésre, a tartalékosok kiképzésére, sport és koszorúzási rendezvényekre invitálnak bennünket. Ezzel szemben kiemelten kezelve az ismert nagy televíziós csatornákat és internetes hírportálokat (RTL KLUB, TV2, Hír TV, Index, Origo, HVG, MTI) éleslövészetre, hadgyakorlatra, repülésre, afganisztáni missziós csapatok meglátogatására invitálják. Bár miniszteri elvárás évek óta a honvédség szakmai megítélésének civilekkel való kapcsolatának javítása és megismertetése, a kifejezett szaksajtók melyek csak 5-8 ezres látogatottsággal büszkélkedhetnek mellőzve vannak. A szakmaiság nem fontos, csak a hatalmas elérés… Legutóbb például kiképzési repülésen forgatott árvízi légi felvételeket több TV csatorna is egy katonai helikopterről a riportban végül mégsem került egy árva szó sem a honvédségről… Elérés ugyan van, de haszna kevés, a szakmaiság mégsem kell…
De ugyan így kihagyták a szakújságírókat a PRT misszió végső hazatéréséről is, arra hivatkozva, hogy a rendezvény helyszínén, mely nem más volt mint a nemzetközi repülőterünk terminálja, nem lett volna hely több sajtónak… A kemény mag persze ott lehetett.
És akkor itt van az aktualitás is. Korábban beszámoltunk arról, hogy elkezdődött az idei év legnagyobb katonai gyakorlata. Igazán megörültünk a meghívónak melyet kaptunk, melyben a következő állt:
„Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár május 9-én 13.00 órától tartja a Magyar Honvédség idei egyik legnagyobb és legintenzívebb kiképzési rendezvényének, a CREVAL gyakorlatnak és a kísérleti jelleggel indított „Harcos programnak” VIP és sajtónapját. A tartalékosok tanfolyamának záró gyakorlatát, a helikopter lövészetet, a francia csereszakasz kiképzést és az éjszakai lőgyakorlatot is magába foglaló eseményt megtekinti Hende Csaba honvédelmi miniszter.”
E szerint több érdekességet is megtekinthettünk volna, majd kiderült, mindebből kizárólag a tartalékosok kiképzésének zárógyakorlata tekinthető meg mely kb. 40 perc…
Első körben azt mondtuk rendben, viszont mikor a Magyar Honvédség hivatalos Facebook oldalán egy civil fényképész képgalériáját találjuk egy május 7-i, a gyakorlathoz kapcsolható éleslövészetről, elszakad a cérna…
Az évek óta kisebb eléréssel de folyamatosan szakmai cikkekkel frissülő honlapok nem, egy ismeretlen civil az Európa Rádió stábjával viszont ott lehet.
Miért? Ezt kérdezzük mi is. A válasz hamar kiderült!
Tudtuk, hogy a gyakorlat van nem? De! Akkor meg miért nem kérdeztük meg, hogy az egyetlen sajtónyilvános napon kívül mikor lehetne bemenni?
Jaa, hogy kérdeztük?? Igen kérdeztük, majd hamar kiderült, hogy engedélyt kérhetünk, de ne reménykedjünk hogy a gyakorlaton május 9-én délután egyébként részt vevő helikopter közelébe juthatunk… A fedélzeten csak az MTI valamint az MTV lehet… És persze az újonnan kinevezett kabinetfőnök is rögtön posztolt egy képet facebook profiljára! Ő is ott volt hivatalból, a honvédelmi minisztert kíséri.
Zárójelben jegyezném csak meg, azoknak akik nem ismerik a honvédség Sajtóirodájának szabályait, civil újságírók kizárólag a sajtónyilvános gyakorlatokra kaphatnak engedélyt, legtöbbször azzal az indokkal nem engednek be – pl. minket sem – nagyobb gyakorlatokra, hogy az nem sajtónyilvános, most mégis egy nem sajtónyilvános napra kellett volna bejutást kérnünk…
„Há’ nórmális Maargit?” Mondjuk úgy elsőre csak a „Besenyő család” idézete jut erről eszünkbe…
Biztosan mi nézünk valamit félre, de nekünk ez úgy tűnik, hogy találjuk ki mikor van a honvédségnek rendezvénye, kéredzkedjünk be, majd köszönjük meg, hogy beengedtek és írhattunk a róla… Alkalmazkodjunk az éppen aktuális hangulatukhoz, találjuk ki, hogy éppen most, hogy működnek a dolgok, de túl sokat ne várjunk…
Érdekes, hogy régen a legnagyobb magyarországi hadgyakorlaton (Bevetési Irány) kérés nélkül részt vehettünk, az olyan eseményeken melyet megtekintett a honvédelmi miniszter széleskörűen részt vehetett a sajtó… Mára csak a tartalékosok kiképzése jut… Na de lehet egy szavunk is? Hát azt is megnézte a miniszter…
Azért szavunk az van, problémánkat megemlítettük a honvédség Facebook oldalán is melyet a sajtóiroda munkatársa kezel, ahol nem szerették a negatív kritikát, így hozzászólásunkat 5 percen belül törölték, majd kollégánk civilként írt kérdését: „Működik a cenzúra?” , valamint erre megdöbbenéssel reagált harmadik fél hozzászólását is hamar eltávolították…
Ugyan így nem szeretik a negatív híreket sem, biztosan ezért fordulhatott elő, hogy az említett hadgyakorlaton megsérült katonákról is elfelejtettek beszámolni.
Biztos forrásokból tudjuk, hogy az elmúlt napokban két sérültet szállított katonai mentő a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórházba. Bár az MH 5. Bocskai István Lövészdandár kommunikációs tisztje megerősítette a hírt és hozzá tette, hogy csak könnyebb sérültek voltak, szemtanúnk szerint azonban egy könnyebb ülő, valamint egy komolyabb fekvő sérült érkezett a mentőautóval feltehetőleg égési sérülésekkel, speciális aranyszínű úgynevezett „életmentő fóliával” letakarva.
A folyamatosan változó újabbnál újabb, sokszor nevetséges és diszkrimináló szabályok, eljárások és hozzáállások, különleges elvárások szinte lehetetlenné teszik munkánkat…
Külföldön hasonló kezdeményezéseket, sőt az egyszerű civil spottereket is kiemelten támogatja a honvédség, lehetőséget biztosít számukra katonai bázisokra – nagyobb létszámban is – történő bejutásokra, gyakorlatok, repülések megtekintésére, és megköszönik munkájukat…
Ezek után elgondolkodtató, hogy szeretnénk-e folytatni mindazt amit eddig elértünk – szeretnénk-e árral szemben úszni -, melyet a honvédség és a katonai repülés iránti tiszteletünkből és szeretetünkből csinálunk, és ami egyébként véleményünk szerint egy kiváló példája és lehetőség (lenne) a sokat hangoztatott honvédség-civil kapcsolat javítására…
Illetve el kell gondolkozni azon is, hogy hitelesnek tekinthetjük-e a hivatalos katonai sajtó híreit, mennyi ferdítés lehet azokban, bizonyos eseményekről, ha egy hadgyakorlat során bekövetkezett balesetet is elhallgatnak…