A helyszíni megemlékezések a vészhelyzet miatt idén elmaradtak
Szerző: Balogh Ákos ; Fotó: LHSN.HU
Az 1941. április 12-én Jutaspusztán történt ejtőernyős katasztrófa áldozataira és a 2001. április 12-én, a „0” ponti lőtéren történt harcihelikopteres katasztrófa áldozataira is emlékezünk ma.
A koronavírus vészhelyzet sajnálatos módon a megemlékezéseket is megnehezíti, míg minden évben mindkét katasztrófa helyszínén megemlékezést tartottak az ejtőernyős és repülős közösség tagjai, idén a vészhelyzet sajnos közbeszólt, a nyilvános megemlékezések elmaradtak…
Így csupán egy percre megállva, főhajtással emlékezhetünk az 1941. április 12-én Jutaspusztán történt ejtőernyős katasztrófa áldozataira, amikor is egy délvidéki bevetésre induló ejtőernyősöket szállító Savoia-Marchetti SM.75 típusú repülőgép felszállás közben máig tisztázatlan körülmények között visszazuhant a felszállópályára és kigyulladt, melynek következtében a gép fedélzetén tartózkodók közül a személyzetből négyen, valamint 16 fő ejtőernyős, köztük Vitéz Bertalan Árpád őrnagy, az 1. Magyar Királyi Ejtőernyős Zászlóalj parancsnoka életét vesztette.
2001. április 12-én pedig a „0” ponti lőtéren történt egy helikopter baleset, mely során a Magyar Honvédség két Mi-24-es harcihelikoptere, géppárban végrehajtott gyakorló fotólövészet során a lőirányon összeütközött, majd kényszerleszállást hajtottak végre. A vezérgép olyan szerencsétlen módon ért földet, hogy személyzete, Sápi Zoltán százados helikoptervezető és Nagy László főhadnagy fegyverzeti operátor életét vesztette.