VIP nap a Vigorous Warrior 2011 egészségügyi gyakorlaton

Szerző; Fotó: Balogh Ákos

Magasrangú NATO egészségügyi szakemberek látogatásával zárult a Vigorous Warrior 2011 (Életerős Harcos 2011) elnevezésű többnemzeti NATO katona-egészségügyi képességbemutató, 2011. június 8-án, a Veszprém közelében található „0” ponti lőtéren.

A bemutató, mely a Dinamikus Együttműködés 2011, országvédelmi feladatokat demonstráló, éleslövészettel egybekötött hadgyakorlattal szoros összefüggésben, annak „utójátékaként” került megrendezésre, egybeesett a NATO Katona-egészségügyi Szolgálatfőnökök Tanácsának (COMEDS: Committee of the Chiefs of Military Medical Services in NATO) 35. alkalommal, és már másodjára Magyarországon megrendezett plenáris ülésével.

A COMEDS, ami egyébként a NATO legmagasabb szintű egészségügyi szakirányú testülete, a „Green day” fedőnévre keresztelt szakmai napjának fő programjaként tekintette meg a cseh, holland, német, francia és természetesen magyar katonák által végrehajtott bemutatót és ismerhették meg az említett nemzetek szakmai képességeit, eszközeit és eljárásait.

A VIP személyek látogatásán persze túlmutat a gyakorlat, ami valójában a résztvevő csapatok egészségügyi szolgálatai közötti magas szintű kooperáció lehetőséget kihasználva, a NATO szövetség fokozott lendülettel egységesülő egészségügyi ellátórendszerének, egyre magasabb színvonalon megvalósuló szakirányú interoperabilitását, azaz együttműködő képességét hivatott szemléltetni fő céljaként.

A Magyar Honvédség egészségügyi szolgálatának és hazai együttműködő alakulatainak kijelölt erői, továbbá a nemrégen létrehozott NATO Katona-egészségügyi Kiválósági Központ működéséhez alapvetően, közvetlenül hozzájáruló szövetséges nemzetek kijelölt erői, egy látványos dinamikus bemutatóban számoltak be megszerzett tudásukról és képességeikről.

A gyakorlat szcenáriójában a védelmi harc során keletkezett harctéri sérültek kimenekítési, valamint ellátási lehetőségeibe, a harctéri- és hátországi egészségügyi ellátás eleminek, szintjeinek alkalmazásába nyerhettek bepillantást a résztvevők, kiegészülve a szövetséges erőkkel való együttműködés lehetőségeinek megismerésével.

Ezzel egyébként a COMEDS által megfogalmazott irányelveket sikerült gyakorlattá alakítani, megjeleníteni.

A bemutatott fiktív helyzet több részből tevődött össze. Első mozzanatként riasztás érkezett a súlyosan, és kevésbé súlyosan sérült katonák kimenekítésére, melynek következményeként a magyar és cseh mentőhelikopterek kaptak riasztást az úgynevezett MEDEVAC (Medical Evacuation) feladatra.

Ezután a bemutató helyszínére érkezett egy, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis kötelékbe tartozó Mi-17-es helikopter, mely külső függesztményként, egy körülbelül egy tonnás és hat konténerből álló francia mobil kórházat szállított a helyszínre, valamint a felállításához szükséges néhány fős személyzetet.

A sikeres célba juttatás után megkezdődött a tábori kórház felállítása, ami kevesebb, mint húsz percet vett igénybe. Kezdve a konténerekből történő kirakodással, folytatva egy sátor felépítésével, és végül befejezve az orvosi műszerekkel való teljes felszereléssel.

Meg kell jegyezni az elkészült tábori létesítmény, mely szinte bárhol, és bármikor felállítható a városi kórházak szintjével vetekszik.

Mindeközben a már telepített többi tábori egészségügyi létesítménybe, mely magában foglalja a harctéri betegosztályozót, egy komplett német harctéri kórházat, megkezdődött a súlyos sérültek légi úton történő beszállítása.

A közelben landoló magyar Mi-8-as szállítóhelikopter, valamint a Cseh Légierő PZL W-3 Sokół típusú mentőhelikopterének fedélzetén érkező katonákat, a résztvevő nemzetek modern, páncélozott betegszállító mentőautóikkal juttatták az ellátási helyre, ahol megtörtént a sérültek súlyosságuk szerinti osztályozása, valamint az életmentő műtétek megkezdése, elvégzése.

Időközben modernizált, és modifikált BTR harcjárművekkel konvojban érkeztek a könnyebb sérültek.

A lényegében harctéri mentőautóvá alakított BTR, egy fekvő beteget valamint több könnyebben sérült, járó beteget képes szállítani.

Ezekben a mozzanatokban megismerhettük, a harctéri segítségnyújtó katonák tevékenységét (Combat Life Saver), a ROLE-1, ROLE-2LM, ROLE-(3) 4 szintű egészségügyi ellátóhely tevékenységét, a szárazföldi és légi egészségügyi kiürítő eszközök alkalmazását, valamint az Egészségügyi Koordinációs Részleg munkáját.

Itt azonban nem ért még véget a dinamikus bemutató, ugyanis, miután megtörtént a sérültek stabilizálása, a hátországbeli kórházakba történő eljuttatásra került sor.

Újból a terület légterébe érkezett egy Mi-8-as, valamint egy Sokół helikopter a továbbszállításra.

A leszállás, és a katonák elhelyezése után a helikopterek, jelen esetben az Állami Egészségügyi Központ, a budapesti Honvédkórház felé vették az irányt, ahol a helipadra történő landolás után (A Honvédkórházon történő landolásról, korábbi cikkünkben már olvashattatok, és részletes információkat kaphattatok.) már békés területen folytatódott a sérültek rehabilitációja.

Kis kiegészítésként, mint az ismert, itt kezelték a nemrég Afganisztánban, autóbalesetben megsérült magyar katonákat is. Az esemény szomorú, de remek példája a többnemzeti egészségügyi együttműködés fontosságára.

A dinamikus bemutatót ebéd követte. Itt a résztvevő VIP vendégek megismerhették az igazi magyar honvédségi babgulyást.

A további programokban statikus bemutató szerepelt. A gyakorlatra érkező vendégek megtekintették a gyakorlatban „közreműködő” technikai eszközöket, valamint további tábori egészségügyi létesítményeket is.

A gyakorlat befejezésével még a résztvevő civil vendégek is megállapíthatták, hogy a katonák harctéri egészségügyi ellátása, minden megismert nemzet részéről igen magas színvonalú, és talán a hazai egészségügyi ellátás minőségét kissé lebecsülve, zárásul, a gyakorlaton a fülem mellett elsuhant egy mondatot idéznék:

„Ha muszáj, inkább sérülnék egy misszióban, mint itthon…”

Légi Huszárok SzolNok

vagy akár:

Az MH Kiss József 86. Helikopterdandár repterének ICAO kódja. Az ICAO az ENSZ repüléssel foglalkozó szerve.

Támogatóink


Tárhely és domain szolgáltatónk:

Domain-Tárhely.net.

Az LHSN.HU weboldal és szerkesztősége politikai irányzatoktól, nézetektől elhatárolódik, azoknak anyagi támogatást nem nyújt és azoktól támogatást nem kap és nem fogad el. A megosztott tartalmak kizárólagosan valóságtartalmuk alapján kerülnek fel oldalunkra, tekintet nélkül a forrás politikai elhatárolódásától.