Folytatódik a Logical Response gyakorlat

Forrás:www.honvedelem.hu

Mint arról már korábban hírt adtunk, Belgiumban gyakorolnak a MH 86. Szolnok Helikopter Bázis helikopteresei a Logical Response 09. gyakorlaton, 2009. szeptember 14. és 25. között. Idén a gyakorlat beillesztésre került a legnagyobb európai különleges műveleti gyakorlat a PEGASUS 09. programjába.

A gyakorlaton résztvevő magyar kontingens 30 katonából, egy harci- és egy szállítóhelikopterből áll. A magyar kontingens parancsnoka Koller József alezredes, a helikopter bázis parancsnokhelyettese. A gyakorlaton kilenc ország vesz részt: Belgium, Svédország, Franciaország, Egyesült Államok, Görögország, Írország, Szlovákia és a Magyar Köztársaság. A gyakorlat célja, hogy a résztvevő NATO és nem NATO országok misszióik során felhatalmazott tapasztalatok felhasználásával felkészüljenek a születendő missziókra, amelyeket előreláthatóan többnemzeti kötelékben hajthatnak majd végre. A missziók lehetséges helyszíne Afganisztán, Csád és a balkáni hadszíntér lehet.

A magyar helikopteresek legutóbbi híradás óta is eredményesen folytatták tevékenységüket. A belga különleges műveleti erők katonáinak ejtőernyős dobása nem mindennapi körülmények között ment végbe. A Mi-17 szállítóhelikopter Brüsszel légterében 3000 méteres magasságban, a fel- és leszállásban lévő utasszállító gépektől látótávolságban repült. Az ejtőernyősök feladata az volt, hogy a szabadesést követően, kis magasságon kézi nyitással hajtsák végre az ugrást.

A belga különleges műveleti erők a gyorsköteles lecsúszást gyakorolták, (FAST ROPE) ami jól alkalmazható akkor, amikor a szállítóhelikopter olyan területre végzi a kirakást, ahol nem tud leszállni. Ez a módszer alkalmas arra, hogy magas épületekkel, fákkal körbevett területekre juttassanak ki katonákat. A belga haderőben rendszeresített A-109, Augusta szállítóhelikopter legfeljebb 6 katonát tud a fedélzetére venni, ezzel szemben az ütőképesen felfegyverzett Mi-24 harcihelikopter 8 főt, nem is említve a Mi-17 szállítóhelikoptert, amelyik 24 főt képes szállítani a fedélzetén teljes felszereléssel. Ez a képesség az európai országok közül egyedülálló. Kialakulhat olyan szituáció, amelyben szükségessé válik a különleges műveleti erők gyors kiemelése olyan területről, ami valamely okból alkalmatlan a leszállásra a helikopter számára. Erre alkalmas az úgynevezett „SPIES ROPE” módszer.

A helikopter a kötélhez erősített katonákat kiemeli és a helikopteren kívül, a kötélen függve szállítja a biztonságos területre. A szállítóhelikopter a francia, a belga, az ír és a görög különleges műveleti katonák kiemelését gyakorolta ezzel a módszerrel. A Mi-17 és a MI-24 helikopter többcélú alkalmazhatóságával, a különböző eszközökkel való kompatibilitásával kiemelkedik a többi helikopter közül. Így alkalmas volt mind a belga, mind a francia félnél rendszeresített kötéllel a feladat biztonságos végrehajtására.

A körülményekhez való rugalmas alkalmazkodás missziós körülmények között mindennapos kihívásként jelentkezik. A betervezett feladatokat teljes mértékben meghiúsíthatja a repülőtechnika meghibásodása. Az üzembentartó állomány felkészültsége előfeltétele mind a biztonságos mindennapi üzemeltetésnek, mind a meghibásodások gyors és szakszerű elhárításának. A gyakorlaton résztvevő szállítóhelikopter szeptember 16-án, a földön, indítás közben meghibásodott. Ez könnyen vezethetett volna ahhoz, hogy a gyakorlat teljes forgatókönyvét át kell írni. Alig kellett három óra és a jól felkészült repülőműszaki szakemberek feltárták, és elhárították a bekövetkezett hibát. A gyors és szakszerű javításnak köszönhetően a betervezett feladatait a helikopter hiánytalanul, kisebb időbeli csúszással végre tudta hajtani. Az esély arra, hogy a meghibásodott alkatrész a gyakorlatra kihozott alkatrészek között van, 1:2 000 000, a helikoptert felépítő alkatrészek nagy számát tekintetbe véve. Az már csak hab volt a tortán, hogy volt ilyen alkatrész és, hogy ilyen meghibásodás a típus üzemeltetése során még nem fordult elő.

A nemzetközi sajtó és a résztvevő országok katonai vezetői szeptember 18-án, a gyakorlat sajtó és VIP napján megtekintették a gyakorlaton folyó tevékenységet. A gyakorlaton résztvevő országok a felszerelésüket és a képességeiket statikus és dinamikus bemutató keretében demonstrálták. A Magyar Honvédség képviseletében Lamos Imre dandártábornok tisztelte meg jelenlétével a gyakorlatot. Lamos tábornok a bemutatót követően kötetlen formában beszélgetett a magyar és a többi résztvevő nemzet katonáival, a tapasztaltakkal kapcsolatban elégedettségét fejezte ki, a további feladatokhoz pedig fegyelmezett és kitartó munkát kívánt.

Légi Huszárok SzolNok

vagy akár:

Az MH Kiss József 86. Helikopterdandár repterének ICAO kódja. Az ICAO az ENSZ repüléssel foglalkozó szerve.

Támogatóink


Tárhely és domain szolgáltatónk:

Domain-Tárhely.net.

Az LHSN.HU weboldal és szerkesztősége politikai irányzatoktól, nézetektől elhatárolódik, azoknak anyagi támogatást nem nyújt és azoktól támogatást nem kap és nem fogad el. A megosztott tartalmak kizárólagosan valóságtartalmuk alapján kerülnek fel oldalunkra, tekintet nélkül a forrás politikai elhatárolódásától.