Célpontban egy MI-17N
Forrás: honvedelem.hu
Közös gyakorlatot hajtott végre az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred és az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis kijelölt állománya április utolsó hetében. Az MH Pápa Bázisrepülőtérre települt két Mistral légvédelmi rakétaszakasz egy szövetséges légibázis közeli légvédelmét látta el, míg a Szolnokról érkezett Mi-17-es a baráti és az ellenséges repülőgépeket „játszotta”.
Nagy Sándor százados, a győri 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred 2. osztály 1. Mistral-ütegének parancsnoka elmondta, hogy a pápai gyakorlat egy, a szövetséges feladatok végrehajtására kijelölt egység begyakoroltatására szolgál. Az alegységnek ugyanis rendelkeznie kell egy szövetséges légibázis közvetlen légi oltalmazásának képességével.
Indítás…
A pápai gyakorlat során valós repüléssel szimulálták egy repülőtér életét, sajátosságait. Mindez azért volt fontos, mert az életben nem csupán a valószínűsíthetően ellenséges légitevékenységre kell készülni, hanem a légibázis saját repülőtevékenységére, a saját és szövetséges gépek indulására és érkezésére is. A gépek megkülönböztetése és megóvása, a repülőtér működési rendjének, munkájának ismerete, a szabályok nagyon szigorú betartása alapkövetelmény. Ehhez pedig be kell integrálódni a támaszpont életébe. Mindez csak úgy lehetséges, hogy felveszik a kapcsolatot a repülőtér vezetésével, azaz a harcvezetéssel és a légi tevékenységek irányításával foglalkozó szervezeti egységgel is.
„Alapfeladat, hogy olyan kapcsolatokat alakítsunk ki és úgy integrálódjunk a bázisba, hogy mindig tudjuk azt: a saját repülőerői, vagy a vele szövetséges repülők milyen tevékenységet folytatnak, hiszen csak így tudjuk nagyon élesen elkülöníteni az esetlegesen ellenséges beérkező repülőgépektől, helikopterektől” – tette hozzá Nagy Sándor százados.
Az MH 86. Szolnok Helikopter Bázistól érkezett gép és személyzete április 27-én, szerdán éjszakai, másnap délelőtt pedig nappali látási viszonyok között hajtotta végre feladatát. A géppel különböző módokon, magasságon és irányon közelítették meg a légibázist. Így szimulálva azt, hogy egy saját gép érkezik és távozik, vagy egy ellenséges szándékú gép közeledik vagy távolodik.
„A mi feladatunk az volt, hogy ezeket a gépeket kövessük, és amennyiben ellenségesként azonosítjuk őket, akkor igyekezzünk a légibázist megvédeni. Éjjel ebben nagy segítséget nyújtott az indítóállványokra szerelt hőkamera képe is” – mondta a százados, aki a gyakorlatot sikeresnek ítélte meg, hiszen az alegység a rendeltetésének megfelelő alapfeladatot gyakorolhatta, és így lehetőségük volt összekovácsolódni is. A gyakorlaton, két napon keresztül, éjjel-nappal, egy csapatként dolgoztak a győri katonák, s még az sem zavarta őket, hogy összesen négy órát tudtak aludni…
…és érkezés
„A rakétaezred célkövetési gyakorlatán az általuk megalkotott célrepülési terv szerint különböző magassági profilokon, éjszaka éjellátó szemüveg használatával, nappal pedig alacsonyan, különböző útvonalakat berepülve dolgoztunk” – tette hozzá az elhangzottakhoz a célpontot „játszó” Mi-17N helikopter parancsnoka. Kovács Krisztián őrnagy kiemelte: „Számunkra is jó lehetőség volt ez a gyakorlat az együttműködésre. Gyakoroltuk például a barát-ellenség felismerő, azonosító rendszerek különböző kódjainak alkalmazását is. Emellett a gyakorlat eredményeként különböző eljárás-pontosítást tudunk végrehajtani a Mistral-jellegű légvédelmi eszközök elleni eljárásainkban.”
A Szolnok és környéki sík terephez szokott hajózók számára a pápai gyakorlatnak az is nagy előnye volt, hogy a Bakonyban repülhettek, hegyek-völgyek közé bújva próbálták meg kijátszani a légvédelmi felderítést. „Úgy gondolom, sikerrel!” – tette hozzá a pilóta.