Elkezdődött a Bevetési Irány 2009

Szerző; fotó: Balogh Ákos

Már javában tart a Magyar Honvédég legnagyobb horderejű, harcászati szintű számítógéppel támogatott parancsnoki és törzsvezetési gyakorlata, a Bevetési Irány 2009 amely immár ötéves múltra tekinthet vissza.

Az egész professzionális magyar haderőt megmozdító esemény az Ercsi szomszédságában található egykori honvédségi vízi gyakorlótéren vette kezdetét 2009. augusztus 31-én. Az eseményt Benkő Tibor altábornagy, a MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka nyitotta meg hétfő délután.

A hadgyakorlat kezdetektől meghatározott és követett alapkoncepciója, bemutatni a katonai és a politikai vezetésnek valamint a civil társadalomnak a Magyar Honvédségben végbemenő szervezeti és képességfejlesztési eredményeket.
A szeptember végéig tartó gyakorlaton idén a magyar haderő egy rég „elfeledett” képességét elevenítik fel, ami új kihívást jelent a végrehajtói számára. A katonák vízi átkelést hajtanak majd végre a Dunán, melyre a ’90-es évek második fele óta nem volt példa.

Azóta a technikai állomány nem hajtott végre efféle feladatot, és nem erre lettek kiképezve. A gyakorlatban idén nem csak az a fontos, hogy ismét rendszerbe állítanak egy katonai képességet, hanem az is hogy a személyi állomány megtanulja ennek alkalmazási lehetőségeit, és végrehajtási módjait. Az erre való felkészülést, a katonák már tavasszal megkezdték, hogy a gyakorlat során minden zökkenőmentesen történjen.

A gyakorlat szakmai és fő látogatói napjára 2009. szeptember 14-én valamint 15-én, széleskörű nyilvánosság előtt kerül sor melyen részt vesz Dr. Sólyom László, a Magyar Köztársaság Elnöke,  Bajnai Gordon, a Magyar Köztársaság Miniszterelnöke, valamint Dr. Szekeres Imre, a Magyar Köztársaság Honvédelmi Minisztere, a politikai, katonai vezetés és a társadalmi szervezetek képviselői is.

Hogy a kiemelt fontosságú  napok dinamikus bemutatóján minden részfeladatot gördülékenyen, hiba nélkül végre tudjon hajtani, az állomány a szeptember 7-i hét minden napján napkeltétől napnyugtáig gyakorolja a vízi átkelés folyamatát.

Pontonhíd telepítését és zárását majd, a főerők átkelését, mint például T–72-es harckocsik és D–20-as ágyútarackok , BTR–80/A típusú harcjárművek és harcbiztosító technikai eszközökkel megrakott PTSZ kétéltű lánctalpasok átkelését a folyón.  Mindezek mellett gyakorolják a katonai helikopterek légi biztosítását, a repülőeszközök tűztámogatási tevékenységét a légvédelmi és szárazföldi erők rendszerében, valamint mindazokat a műveleteket, melyek bemutatása kerülnek majd. A gyakorlaton alkalmazandó technikai eszközök között szerepel még a PMP hadihíd, az ezt szállító KRAZ tehergépkocsi, a MISTRAL légvédelmi rakétakomplexum, valamint nem utolsó sorban a MH. 86. Szolnok Helikopter Bázis MI-8/17 szállítóhelikopterei és a Mi-24-es harci helikopter, amik a terület légi biztosítását látják el.

Szerkesztőségünk 2009. szeptember 10-én a bázison járt, ahol lehetőségünk nyílt a fő látogató napot megelőző begyakorlást megtekinteni.

Légi Huszárok SzolNok

vagy akár:

Az MH Kiss József 86. Helikopterdandár repterének ICAO kódja. Az ICAO az ENSZ repüléssel foglalkozó szerve.

Támogatóink


Tárhely és domain szolgáltatónk:

Domain-Tárhely.net.

Az LHSN.HU weboldal és szerkesztősége politikai irányzatoktól, nézetektől elhatárolódik, azoknak anyagi támogatást nem nyújt és azoktól támogatást nem kap és nem fogad el. A megosztott tartalmak kizárólagosan valóságtartalmuk alapján kerülnek fel oldalunkra, tekintet nélkül a forrás politikai elhatárolódásától.